O nas


 

 

 Historia Stowarzyszenia

 

Stowarzyszenie powstało z tzw. potrzeby chwili. Kolejne osoby w zakładzie pracy musiały podjąć leczenie z powodu nowotworu piersi.

            Każda osoba po operacji otrzymuje od wolontariuszek kontakt do Stowarzyszenia Amazonek. Tak było i tym razem. Otrzymałam kontakt do Stowarzyszenia Amazonki Warszawa Centrum. Nie dzwoniłam, ponieważ było to zbyt daleko, aby bezpośrednio po operacji skorzystać z takiej pomocy. Pomoc udało się uzyskać od osób w naszym szpitalu. Były to koleżanki i inne życzliwe ale jednocześnie profesjonalne osoby z : poradni chirurgicznej, rehabilitacji, diagnostyki rtg., laboratoryjnej, mikrobiologicznej. Pomyślałam wtedy, że ze względu na fakt pracy w szpitalu mam łatwiej od innych osób radzić sobie z okresem pooperacyjnym. Pomyślałam o innych kobietach, które pierwszy raz spotkały się z chorobą i tak różnorodnym leczeniem pooperacyjnym. O mojej współtowarzyszce z sali, która wcześniej nie chorowała i szpitala nie znała.

            O  powstaniu Stowarzyszenia wtedy nawet nie myślałam. Do takiej formy pomocy, spędzania czasu wolnego, wspierania się wzajemnie namówiła nas, bo mam na myśli także moją zastępczynie Danusię lekarka, która pracuje z pacjentami na oddziale onkologicznym w Ciechanowie. Przekonywała nas, że taka forma pomocy jest wszystkim potrzebna, a szczególnie kolejnym osobom, które zachorują. Jadąc 04 listopada 2009 r. na kolejną wizytę do poradni postanowiłam odwiedzić w Centrum Onkologii na Ursynowie prezes Stowarzyszenia panią Elżbietę Kozik. Było to pół roku po zabiegu kiedy miałam już wrócić do pracy. Spotkanie odbyło w bardzo przyjaznej atmosferze, w siedzibie tętniło życie. Nie było wrażenia, że jest to Stowarzyszenie ludzi chorych, a raczej, że tutaj walczy się o zdrowie własne i innych. Otrzymałam dużo materiałów, ulotek i zachęcenie do współpracy i dalszych kontaktów. Po przyjeździe rozważałam długo  czy taka forma pomocy jest w naszym mieście i powiecie potrzebna, może zostawić kobiety same sobie z tym problemem. Może wolą nie spotykać się z innymi i w gronie najbliższych borykać się z problemami.  Ale problemy czasami łatwiej rozwiązać z pomocą innych życzliwych osób, które same przeszły podobną drogę, łatwiej rozmawiać z kimś kto zna problem i nie boi się doradzić, czy pomóc.  W szpitalu pracują koleżanki, które doświadczyły takiej sytuacji. Chętnie pomagały i wyraziły chęć utworzenia Stowarzyszenia. To chyba było głównym powodem, ze Stowarzyszenie powstało.

            19 listopada odbyło się spotkanie założycielskie, w którym uczestniczyło wymagane do założenia Stowarzyszenia 15 osób. W komitecie założycielskim znalazły się osoby które cały czas nas wspierały i pomagały, a także osoby które w rodzinie doświadczyły takiego problemu. Może właśnie dzięki temu czułyśmy się silniejsze i chyba poczułyśmy, że potrzebne. Następne spotkania to:

- wigilia wspólnie z Dyrekcją, która jest nam bardzo życzliwa,

- wyjazd do Teatru Komedia na sztukę „Koleżanki” wspólnie z koleżankami ze szpitala i nie tylko (rodzina, znajomi) w sumie pojechało 40 osób,

- spotkanie Wielkanocne przy jajeczku, gdzie dobrą wiadomością było zarejestrowanie naszego Stowarzyszenia w KRS

- kolejny wyjazd do Teatru, tym razem Capitol na  sztukę „Klimakterium”. Towarzyszyły nam znowu koleżanki ze szpitala i koleżanki koleżanek, a także rodzina. W sumie pojechało 43 osoby. Planujemy kolejne wyjazdy do teatru, może już w mniejszym gronie naszych Amazonek.

- podjęłyśmy inicjatywę poprawienia naszej kondycji fizycznej: od sierpnia spotykamy się raz w tygodniu i wędrujemy około 8 kilometrów  z przerwa na odpoczynek w Pazibrodzie, od września uczęszczamy na aerobik.

 

            Zachęcamy wszystkie kobiety, których dotyczy lub dotyczył podobny problem, aby dołączyły do nas.

Wspólnie rozwiążemy nie jeden problem i pobędziemy razem.

 

 Zarząd

Prezes - Elżbieta Czapska - mgr pielęgniarstwa, w szpitalu pracuję ponad 25 lat. Obecnie na stanowisku pielęgniarki epidemiologicznej. Dodatkowo pełnię funkcję Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego dla województwa mazowieckiego. Prywatnie jestem żoną i matką dorosłych dzieci (syn i córka ) i dwóch młodszych córek w szkole podstawowej.

Z-ca prezesa - Danuta Szymborska - mgr pielęgniarstwa, długoletni pracownik szpitala. Obecnie Kierownik Zakładu Opiekuńczo Leczniczego. 

Sekretarz - Halina Ryczkowska- Pracuję w Starostwie Powiatowym. Zajmuję się Zarządzaniem Kryzysowym i Obroną Cywilną. Mężatka, matka dwóch dorosłych synów. 

Skarbnik - Barbara Sekuna - mgr pielęgniarstwa, długoletni pracownik szpitala. Obecnie pielęgniarka oddziałowa na Bloku operacyjnym. 

Członek Zarządu - Teresa Morawska - pielęgniarka, długoletni pracownik szpitala. Obecnie na emeryturze realizuję swoje hobby i opiekuję się wnukami.

 

Komisja Rewizyjna

Przewodnicząca - Danuta Pawlik- kierownik Laboratorium Mikrobiologicznego w SP ZOZ Maków Maz.

członek - Małgorzata Stryjewska, Jadwiga Ciechanowicz

 

Nasze konto bankowe: BANK PEKAO SA 09 1240 5325 1111 0010 3478 7521 - można nas wspierać, wpłacając dowolne kwoty, które będą przeznaczone na działalność Stowarzyszenia Amazonki w Makowie Maz.